Programme

Cerca evento EN
Tema Padiglione EN
Padiglione EN
Area evento EN
Data evento EN
Fri 12
november
Hall 1
9.00-12.00

Teams Competition: GIA Team Sports

Fri 12
november
Hall 1
12.00-12.20

Presentation of Quarab Horses

Fri 12
november
Hall 1
12.20-12.50

ASD. Horse Valley: carousels

Fri 12
november
Hall 1
12.50-13.30

Alessandro Laconca: Horse Friendly Arena:

Fri 12
november
Hall 1
13.30-14.30

AIQH – Free handling of American breed horses

Fri 12
november
Hall 1
followed by*

Paint Contest

Fri 12
november
Hall 1
followed by*

AIQH Futurities

Fri 12
november
Hall 1
followed by*

Best in show all breeds

Fri 12
november
Hall 1
followed by

Western Pleasure all breed

Fri 12
november
Hall 1
followed by*

All Breed Challenge – 1st Go

Fri 12
november
Hall 1
followed by*

Western pony

Fri 12
november
Hall 1
18.30-19.00

Presentation of Quarab Horses

Fri 12
november
Hall 1
9.00-19.00

Workshops and activities for children in the family area

Fri 12
november
Hall 2
9.00

Free Handling of Iberian and Friesian Horses

Fri 12
november
Hall 2
10.00

AFEI – Biomechanics applied to horses

Fri 12
november
Hall 2
10.30

Friesian Horse Show

Fri 12
november
Hall 2
11.30

Doma Vaquera Clinic with Rafael Arcos Gonzales

Fri 12
november
Hall 2
12.00

First Photography Competition PRE UAIPRE-ANCCE Italia – Prize Giving

Fri 12
november
Hall 2
12.30

Gold Gala-Fieracavalli Academy

Fri 12
november
Hall 2
13.30

Performance of Doma Vaquera with Peres Garcia Jose Ramon

Fri 12
november
Hall 2
14.00

Breeder showcase and horses for sale

Fri 12
november
Hall 2
15.00

Performance of Doma Classica & “Arte Eleganza”

Fri 12
november
Hall 2
16.30

Friesian Horse Show

Fri 12
november
Hall 2
17.30

Iberian Show by UAIPRE-ANCCE ITALIA

Fri 12
november
Hall 2
18.30

AFEI – Biomechanics applied to horses

Fri 12
november
Hall 2
19.00

Free Handling of Iberian and Friesian Horses

Fri 12
november
Hall 2
9.00-19.00

Art&Cavallo – Exhibition of equestrian art

Fri 12
november
Hall 3
9.00

Ranch Sorting Special Event 1st & 2nd Go

Fri 12
november
Hall 3
followed by*

Qualification Heats – Team Penning Contest #17 2nd Go

Fri 12
november
Hall 3
followed by*

Qualification Heats – Team Penning Contest #11 2nd Go

Fri 12
november
Hall 3
followed by*

Qualification Heats – Team Penning Contest Futurity #17 2nd Go

Fri 12
november
Hall 3
followed by*

Limited Edition Non Pro 1st Go

Fri 12
november
Hall 4
10.00

Horse Friendly Arena: Alessandro Laconca

Fri 12
november
Hall 4
12.00

The Business Network as a tool for appropriate environmental and sustainable policies

Fri 12
november
Hall 4
13.00

Horse Friendly Arena: Fausto Sturaro and Chiara Angelini

Fri 12
november
Hall 4
14.00

Horse Friendly Arena: Istruttori Parelli

Fri 12
november
Hall 4
15.00

AFEI Italian Equestrian Training Association: Bio-mechanical Principles in Horses

Fri 12
november
Hall 4
16.00

Business models for Equestrian Tourism

Fri 12
november
Hall 4
17.00

Horse Friendly Arena: Alessandro Laconca

Fri 12
november
Hall 5
8.30

National Pony Show

Fri 12
november
Hall 5
14.30

Master Mariuccia Grandinetti Bronze

Fri 12
november
Hall 5
16.00

Master Mariuccia Grandinetti Silver

Fri 12
november
Hall 5
followed by*

National Pony Show Lp 60 to Cp 120

Fri 12
november
Hall 8
09.00

“Verona International Cup” – B Int.Show – Qualification heats

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Yearling Fillies

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

2 year old Fillies

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

3 year old Fillies

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Mares 4/6 years old

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Mares 7 years and older

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Yearling Colts

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

2 year old Colts

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

3 year old Colts

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Stallions 4/6 years old

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Stallions 7 years and older

Fri 12
november
Hall 8
16.00

“Verona International Cup” – B Int.Show – Finals

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Yearling Fillies

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Yearling Males

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Fillies 2/3 years old

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Colts 2/3 years old

Fri 12
november
Hall 8
followed by*

Senior Females

Legend: * the time of the event is determined by the races that precede it on the calendar.